Skip to content

110 Tulip LnTrenton, NJ 08638

Built 1999

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Sep 28, 2004

Property Information

Block193.01
Lot131
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page19.1

Building Details

Building Class35
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningRTH
Sq Footage1,432
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
29%
Improvement Value:$133,100
71%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,374+6.4%
2024$6,932+5.4%
2023$6,579+1.4%
2022$6,486+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 5005, Page 147

Property Sale

Sale
$127,900
DeedBook 3610, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1999