Skip to content

114 Tulip LnTrenton, NJ 08638

Built 1995

Last Sale Price
$198,500
Last Sale Date
Mar 31, 2011

Property Information

Block193.01
Lot133
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page19.1

Building Details

Building Class35
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningRTH
Sq Footage1,364
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
30%
Improvement Value:$124,800
70%
Total Assessment$178,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,032+6.4%
2024$6,610+5.4%
2023$6,274+1.4%
2022$6,185+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$198,500
DeedBook 6101, Page 849

Property Sale

Sale
$125,900
DeedBook 3917, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1995