Skip to content

37 Sundew DrTrenton, NJ 08638

Built 2004

Last Sale Price
$327,900
Last Sale Date
Jun 30, 2004

Property Information

Block193.01
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,352
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
29%
Improvement Value:$229,300
71%
Total Assessment$323,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,715+6.4%
2024$11,952+5.4%
2023$11,345+1.4%
2022$11,183+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$327,900
DeedBook 4828, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 2004