Skip to content

25 Sundew DrTrenton, NJ 08638

Built 2002

Last Sale Price
$567,111
Last Sale Date
May 13, 2024

Property Information

Block193.01
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,288
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
31%
Improvement Value:$198,700
69%
Total Assessment$286,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,252+6.4%
2024$10,577+5.4%
2023$10,039+1.4%
2022$9,896+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$567,111
Sq Ft2,288DeedBook 6558, Page 1104Recorded6/6/2024

Property Sale

SaleMulti
$219,345
DeedBook 4283, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 2002