Skip to content

130 Tulip LnTrenton, NJ 08638

Built 2001

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Nov 21, 2001

Property Information

Block193.01
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page19.1

Building Details

Building Class35
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningRTH
Sq Footage1,432
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,200
30%
Improvement Value:$127,500
70%
Total Assessment$181,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,146+6.4%
2024$6,717+5.4%
2023$6,376+1.4%
2022$6,285+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$157,000
DeedBook 4179, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 2001