Skip to content

136 Tulip LnTrenton, NJ 08638

Built 2002

Last Sale Price
$144,000
Last Sale Date
Sep 20, 2002

Property Information

Block193.01
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page19.1

Building Details

Building Class35
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningRTH
Sq Footage1,364
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,200
30%
Improvement Value:$126,400
70%
Total Assessment$180,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,103+6.4%
2024$6,677+5.4%
2023$6,337+1.4%
2022$6,247+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$144,000
DeedBook 4380, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 2002