Skip to content

102 Petal LnTrenton, NJ 08638

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2011

Property Information

Block193.01
Lot59
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page19.1

Building Details

Building Class35
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,432
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,100
30%
Improvement Value:$126,300
70%
Total Assessment$180,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,095+6.4%
2024$6,669+5.4%
2023$6,330+1.4%
2022$6,240+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 5301, Page 146

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 4872, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 2001