Skip to content

104 Petal LnTrenton, NJ 08638

Built 2001

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 28, 2019

Property Information

Block193.01
Lot60
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page19.1

Building Details

Building Class35
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,432
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,100
30%
Improvement Value:$126,300
70%
Total Assessment$180,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,095+6.4%
2024$6,669+5.4%
2023$6,330+1.4%
2022$6,240+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 6370, Page 117Recorded6/10/2019

Property Sale

SaleMulti
$207,000
DeedBook 4832, Page 94

Property Sale

SaleMulti
$158,000
DeedBook 4305, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 2001