Skip to content

108 Petal LnTrenton, NJ 08638

Built 2001

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Sep 18, 2017

Property Information

Block193.01
Lot62
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page19.1

Building Details

Building Class35
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,359
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,100
30%
Improvement Value:$126,300
70%
Total Assessment$180,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,095+6.4%
2024$6,669+5.4%
2023$6,330+1.4%
2022$6,240+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000

From:

To:

Sq Ft1,359DeedBook 6308, Page 1771Recorded12/1/2017

Property Sale

SaleMulti
$217,500
DeedBook 4950, Page 217

Property Sale

SaleMulti
$204,900
DeedBook 4623, Page 82

Property Sale

SaleMulti
$157,000
DeedBook 4295, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 2001