Skip to content

8 Stem CtTrenton, NJ 08638

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2014

Property Information

Block193.01
Lot67
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page19.1

Building Details

Building Class35
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningRTH
Sq Footage1,432
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,200
30%
Improvement Value:$128,700
70%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,193+6.4%
2024$6,762+5.4%
2023$6,418+1.4%
2022$6,327+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$161,000
DeedBook 4403, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 2002