Skip to content

827 Lily LnTrenton, NJ 08638

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2013

Property Information

Block193.01
Lot94
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page19.1

Building Details

Building Class35
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,432
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
29%
Improvement Value:$133,100
71%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,374+6.4%
2024$6,932+5.4%
2023$6,579+1.4%
2022$6,486+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$224,745
DeedBook 5008, Page 1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4053, Page 142

Property Sale

Sale
$118,490
DeedBook 3134, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1996