Skip to content

5 Springmeadow Dr

Trenton, NJ 08638

Built 2002

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Nov 22, 2016

Property Information

Block193.03
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page19.1

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,296
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
30%
Improvement Value:$195,500
70%
Total Assessment$280,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,032+6.4%
2024$10,370+5.4%
2023$9,843+1.4%
2022$9,703+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,296DeedBook 6270, Page 1676Recorded12/13/2016

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 4435, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 2002