Skip to content

13 Blossom DrTrenton, NJ 08638

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2005

Property Information

Block193.05
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
30%
Improvement Value:$198,300
70%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,142+6.4%
2024$10,474+5.4%
2023$9,941+1.4%
2022$9,799+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 4000, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 2000