Skip to content

105 Walters Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1990
Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 14, 2002

Property Information

Block194
Lot30.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage1,625
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,500
13%
Improvement Value:$134,100
87%
Total Assessment$153,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,041+6.4%
2024$5,679+5.4%
2023$5,390+1.4%
2022$5,313+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4231, Page 142

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3857, Page 228

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 2580, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 1990