Skip to content

550 W Ingham Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 28, 2017

Property Information

Block19
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage---
Acreage1.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,100
5%
Improvement Value:$738,200
95%
Total Assessment$773,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,414+6.4%
2024$28,589+5.4%
2023$27,135+1.4%
2022$26,748+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$200,000

From:

To:

DeedBook 6278, Page 1282Recorded3/7/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$175,000

From:

To:

DeedBook 6260, Page 405Recorded8/29/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 2073, Page 770

Property Built

Built

Year Built: 1920