Skip to content

328 Stokes Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Aug 17, 1987

Property Information

Block21.01
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage2,400
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
28%
Improvement Value:$65,300
72%
Total Assessment$90,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,567+6.4%
2024$3,353+5.4%
2023$3,183+1.4%
2022$3,137+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955