Skip to content

424 Stokes Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1953
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2010

Property Information

Block21.01
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage10,240
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,000
18%
Improvement Value:$302,600
82%
Total Assessment$368,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,497+6.4%
2024$13,627+5.4%
2023$12,934+1.4%
2022$12,750+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1953