Skip to content

1478 Prospect StTrenton, NJ 08638

Built 1950
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block21.01
Lot60.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage7,375
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
41%
Improvement Value:$128,300
59%
Total Assessment$218,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,586+6.4%
2024$8,071+5.4%
2023$7,660+1.4%
2022$7,551+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft7,375DeedBook 6592, Page 1025Recorded6/3/2025

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3984, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1950