Skip to content

316 Stokes AveTrenton, NJ 08638

Commercial

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Apr 13, 2000

Property Information

Block21.01
Lot63
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage792
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
85%
Improvement Value:$4,500
15%
Total Assessment$29,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,176+6.4%
2024$1,105+5.4%
2023$1,049+1.4%
2022$1,034+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,000
DeedBook 3807, Page 274