Skip to content

1440-50 Prospect St

Trenton, NJ 08638

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 31, 2007

Property Information

Block21.01
Lot76
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2SF + 1SF
Dwellings1
ZoningBH
Sq Footage6,300
Acreage3.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,500
40%
Improvement Value:$312,600
60%
Total Assessment$522,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,534+6.4%
2024$19,302+5.4%
2023$18,320+1.4%
2022$18,059+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 6138, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1950