Skip to content

137 Nancy LnTrenton, NJ 08638

Built 1953

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 7, 2022

Property Information

Block214.01
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,224
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,900
39%
Improvement Value:$120,300
61%
Total Assessment$197,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,756+6.4%
2024$7,290+5.4%
2023$6,920+1.4%
2022$6,821+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,224DeedBook 6503, Page 1138Recorded10/19/2022

Property Sale

Sale
$193,500

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 6347, Page 789Recorded11/5/2018

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 6225, Page 1419Recorded8/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 1953