Skip to content

18 Federal City Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1957

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Dec 30, 1987

Property Information

Block214.01
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,228
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,900
32%
Improvement Value:$165,900
68%
Total Assessment$242,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,549+6.4%
2024$8,976+5.4%
2023$8,520+1.4%
2022$8,398+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1957