Skip to content

10 Federal City RdTrenton, NJ 08638

Built 1955

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Jul 7, 1994

Property Information

Block214.01
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,703
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,900
31%
Improvement Value:$169,700
69%
Total Assessment$245,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,659+6.4%
2024$9,080+5.4%
2023$8,618+1.4%
2022$8,495+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 2861, Page 92

Property Sale

Sale
$137,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955