Skip to content

376 Ewingville RdTrenton, NJ 08638

Built 1954

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 18, 2016

Property Information

Block214.02
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,232
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,500
38%
Improvement Value:$116,300
62%
Total Assessment$187,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,386+6.4%
2024$6,943+5.4%
2023$6,590+5.5%
2022$6,246+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 6267, Page 1651Recorded11/10/2016

Property Built

Built

Year Built: 1954