Skip to content

207 Nancy LnTrenton, NJ 08638

Built 1952

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 20, 2017

Property Information

Block214.02
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,120
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,400
38%
Improvement Value:$129,900
62%
Total Assessment$209,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,232+6.4%
2024$7,738+5.4%
2023$7,344+1.4%
2022$7,240+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,500
DeedBook 5721, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1952