Skip to content

213 Nancy LnTrenton, NJ 08638

Built 1953

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block214.02
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,673
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,400
36%
Improvement Value:$142,400
64%
Total Assessment$221,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,723+6.4%
2024$8,200+8.9%
2023$7,533+1.5%
2022$7,422+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,673DeedBook 6431, Page 993Recorded2/23/2021

Property Sale

Sale
$291,000
DeedBook 5799, Page 73

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 3103, Page 110

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1953