Skip to content

19 Bakun WayTrenton, NJ 08638

Built 1954

Last Sale Price
$203,500
Last Sale Date
Sep 6, 2019

Property Information

Block214.03
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,224
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,400
40%
Improvement Value:$119,100
60%
Total Assessment$198,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,807+6.4%
2024$7,339+5.4%
2023$6,965+1.4%
2022$6,866+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$203,500
Sq Ft1,224DeedBook 6384, Page 704Recorded10/16/2019

Property Sale

Sale
$169,900

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 6223, Page 1836Recorded7/23/2015

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1954