Skip to content

31 Bakun WayTrenton, NJ 08638

Built 1954

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 7, 2020

Property Information

Block214.03
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,296
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,400
38%
Improvement Value:$130,700
62%
Total Assessment$210,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,263+6.4%
2024$7,767+5.4%
2023$7,372+1.4%
2022$7,267+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 6412, Page 1274Recorded9/3/2020

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 4645, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1954