Skip to content

212 Nancy LnTrenton, NJ 08638

Built 1953

Owner
---
Last Sale Price
$515,212
Last Sale Date
Jul 31, 2025

Property Information

Block214.05
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,573
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,700
35%
Improvement Value:$145,800
65%
Total Assessment$225,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,619+6.6%
2024$8,087+5.5%
2023$7,663+1.5%
2022$7,550+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$515,212
Sq Ft1,573DeedBook 6599, Page 1533Recorded8/5/2025

Property Built

Built

Year Built: 1953