Skip to content

101 Susan DrTrenton, NJ 08638

Built 1956

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Apr 23, 2021

Property Information

Block214.06
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,575
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
37%
Improvement Value:$143,000
63%
Total Assessment$225,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,865+6.4%
2024$8,333+8.8%
2023$7,659+1.5%
2022$7,547+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,575DeedBook 6440, Page 853Recorded5/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1956