Skip to content

132 Nancy Ln

Trenton, NJ 08638

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 2, 1997

Property Information

Block214.06
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,900
34%
Improvement Value:$149,800
66%
Total Assessment$226,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,916+6.4%
2024$8,381+5.4%
2023$7,955+1.4%
2022$7,842+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1956