Skip to content

136 Nancy LnTrenton, NJ 08638

Built 1955

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 10, 2012

Property Information

Block214.06
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,224
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,400
37%
Improvement Value:$132,900
63%
Total Assessment$210,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,271+6.4%
2024$7,775+5.4%
2023$7,379+1.4%
2022$7,274+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 6153, Page 1879

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4318, Page 233

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2836, Page 199

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955