Skip to content

9 Rockland RdTrenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 10, 2019

Property Information

Block214.07
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,368
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
40%
Improvement Value:$120,000
60%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,866+6.4%
2024$7,394+5.4%
2023$7,018+1.4%
2022$6,918+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,368DeedBook 6378, Page 158Recorded8/19/2019

Property Sale

Sale
$238,900
DeedBook 4790, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1960