Skip to content

110 Susan DrTrenton, NJ 08638

Built 1956

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 14, 2019

Property Information

Block214.07
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,552
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
38%
Improvement Value:$126,200
62%
Total Assessment$204,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,043+6.4%
2024$7,560+5.4%
2023$7,176+1.4%
2022$7,074+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,552DeedBook 6379, Page 1748Recorded9/4/2019

Property Sale

Sale
$203,000

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 6319, Page 1578Recorded3/12/2018

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5909, Page 194

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4426, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1956