Skip to content

112 Susan DrTrenton, NJ 08638

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 16, 2021

Property Information

Block214.07
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,497
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
35%
Improvement Value:$145,300
65%
Total Assessment$223,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,794+6.4%
2024$8,266+5.4%
2023$7,846+1.4%
2022$7,734+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 2772, Page 338

Property Sale

Sale
$147,800
DeedBook 2593, Page 948

Property Built

Built

Year Built: 1956