Skip to content

144 Susan DrTrenton, NJ 08638

Built 1968

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Dec 9, 2013

Property Information

Block214.08
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,314
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,700
34%
Improvement Value:$146,300
66%
Total Assessment$223,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,771+6.4%
2024$8,244+5.4%
2023$7,825+1.4%
2022$7,714+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft1,314DeedBook 6184, Page 607Recorded12/11/2013

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 4661, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1968