Skip to content

101 Nancy LnTrenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Aug 5, 1985

Property Information

Block214.10
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,022
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,700
36%
Improvement Value:$150,300
64%
Total Assessment$234,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,203-15.4%
2024$10,873+32.4%
2023$8,211+1.4%
2022$8,094+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960