Skip to content

46 Federal City RdTrenton, NJ 08638

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 1992

Property Information

Block214.10
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
30%
Improvement Value:$120,000
70%
Total Assessment$170,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,718+6.4%
2024$6,314+5.4%
2023$5,993+1.4%
2022$5,908+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$83,750
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1962