Skip to content

40 Federal City RdTrenton, NJ 08638

Built 1963

Last Sale Date
Apr 1, 2063

Property Information

Block214.10
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,200
31%
Improvement Value:$177,300
69%
Total Assessment$255,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,799+6.6%
2024$9,196+5.5%
2023$8,716+1.5%
2022$8,588+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1654, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1963