Skip to content

66 Rockland RdTrenton, NJ 08638

Built 1969

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Sep 30, 2014

Property Information

Block214.11
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,672
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,400
34%
Improvement Value:$157,900
66%
Total Assessment$239,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,412+6.4%
2024$8,847+5.4%
2023$8,397+1.4%
2022$8,277+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$237,500

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 6205, Page 42Recorded10/27/2014

Property Sale

Sale
$326,000
DeedBook 5704, Page 108

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 4540, Page 136

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 3459, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1969