Skip to content

62 Federal City RdTrenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$186,500
Last Sale Date
Jan 24, 2019

Property Information

Block214.11
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
29%
Improvement Value:$126,500
71%
Total Assessment$177,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,993+6.4%
2024$6,573+5.4%
2023$6,239+1.4%
2022$6,150+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$186,500

From:

To:

Sq Ft1,472DeedBook 6356, Page 1384Recorded1/29/2019

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 4898, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1950