Skip to content

84 Nancy LnTrenton, NJ 08638

Built 1962

Last Sale Date
Feb 6, 1975

Property Information

Block214.12
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,703
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
32%
Improvement Value:$169,000
68%
Total Assessment$249,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,793+6.4%
2024$9,206+5.4%
2023$8,737+1.4%
2022$8,613+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1984, Page 967

Property Built

Built

Year Built: 1962