Skip to content

1 Langmoore DrTrenton, NJ 08638

Built 1962

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Jun 29, 1990

Property Information

Block214.13
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,703
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,700
32%
Improvement Value:$163,700
68%
Total Assessment$242,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,534+6.4%
2024$8,962+5.4%
2023$8,506+1.4%
2022$8,385+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 2533, Page 992

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1962