Skip to content

7 Kennedy LnTrenton, NJ 08638

Built 1995

Last Sale Date
Mar 25, 2024

Property Information

Block214.15
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
39%
Improvement Value:$125,100
61%
Total Assessment$205,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,067+6.4%
2024$7,583+5.4%
2023$7,197+1.4%
2022$7,094+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1995