Skip to content

54 Rockland RdTrenton, NJ 08638

Built 1965

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Oct 21, 2024

Property Information

Block214.15
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,404
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
35%
Improvement Value:$155,000
65%
Total Assessment$236,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,313+6.4%
2024$8,755+5.4%
2023$8,309+1.4%
2022$8,191+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,404DeedBook 6572, Page 1791Recorded10/29/2024

Property Built

Built

Year Built: 1965