Skip to content

8 Kennedy LnTrenton, NJ 08638

Built 1965

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Mar 30, 1999

Property Information

Block214.16
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
36%
Improvement Value:$143,900
64%
Total Assessment$224,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,845+6.4%
2024$8,315+5.4%
2023$7,892+1.4%
2022$7,779+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 3683, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1965