Skip to content

64 Bakun WayTrenton, NJ 08638

Built 1969

Last Sale Price
$209,900
Last Sale Date
Jan 31, 2002

Property Information

Block214.18
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,767
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,100
31%
Improvement Value:$183,700
69%
Total Assessment$266,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,493+17.8%
2024$8,906+5.4%
2023$8,453+1.4%
2022$8,333+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$209,900
DeedBook 4236, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1969