Skip to content

470 Eggerts Crossing RdTrenton, NJ 08638

Cemeteries/Graveyards

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Aug 1, 2001

Property Information

Block214.19
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage15.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$531,800
92%
Improvement Value:$47,100
8%
Total Assessment$578,900

Tax History

YearProperty taxesChange
1999$219-67.3%
1997$670+387.2%
1994$138+0.0%
1993$138+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4132, Page 68