Skip to content

2 Dorchester DrTrenton, NJ 08638

Built 1978

Last Sale Date
Mar 25, 2024

Property Information

Block214.19
Lot62
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,691
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,900
30%
Improvement Value:$173,800
70%
Total Assessment$247,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,742+6.4%
2024$9,157+5.4%
2023$8,692+1.4%
2022$8,568+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1978