Skip to content

10 Dorchester DrTrenton, NJ 08638

Built 1978

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Jul 11, 1983

Property Information

Block214.19
Lot66
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,272
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
38%
Improvement Value:$118,200
62%
Total Assessment$189,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,441+6.4%
2024$6,995+5.4%
2023$6,639+1.4%
2022$6,544+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1978